Užitočné informácie

Časté otázky ktoré Vás zaujímaju

Často sa stretávame s otázkou od pacientov ako si vybaviť lekársky poukaz na individuálnu ortopedickú obuv. Rozhodli sme sa Vám spísať jednoduchý návod od vybavenia poukazu až po samotnú odovzdávku.

1. Ako vybaviť lekársky poukaz/predpis

Treba si uvedomiť, že nie každý lekár Vám môže vystaviť poukaz na individuálnu ortopedickú obuv. Poukaz na ortopedickú obuv môže predpísať lekár ortopéd, ortopedický protetik, chirurg, traumatológ alebo rehabilitačný lekár.  

Celý zoznam lekárov na individuálne ortopedické pomôcky si môžete pozrieť tu:  Zoznam zdravotníckych pomôcok na mieru.

V prípade, že navštívite niektorého z hore uvedených lekárov, ten Vám na základe Vašich problémov a posúdení zdravotného stavu stanoví diagnózu a v prípade potreby Vám vystaví poukaz na individuálnu ortopedickú obuv.

Rozoznávame niekoľko typov ortopedickej obuvi a kódov, ktoré sú uvedené na lekárskych poukazoch:

Individuálna ortopedická obuv

  • Jednoduchá obuv – kód I10001 
  • Zložitá obuv – kód I10002
  • Veľmi zložitá obuv – kód I10003  – pozri poznámku*

Sériová ortopedická obuv

  • Sériová obuv – kód I10000

Je veľmi dôležite uviesť, že lekársky poukaz musí okrem daného kódu obsahovať aj minimálne 3 diagnózy napríklad (Q 72.8, Q 72.9, M 05 – M 14, M 21.40  a  pod). Pokiaľ na poukaze  nie sú uvedené,  pomôcku Vám nebudeme môcť vyrobiť.

Vaša poisťovňa  uhrádza  ortopedickú obuv 2 x ročne bez rozdielu či je to pre dospelého človeka alebo pre dieťa.

2. Návšteva pobočky ORTOPROplus

Pokiaľ ste absolvovali bod 1 a máte lekársky poukaz v papierovej alebo elektronickej forme, navštívte niektorú z našich pobočiek ORTOPROplus.  Zoznam všetkých našich pobočiek nájdete tu: POBOČKY ORTOPROplus

Preukážete sa  lekárskym poukazom, resp. preukazom  poistenca (v prípade elektronického poukazu) a na základe toho Vás prijímací technik zaeviduje a zaplatíte doplatok. Doplatok za ortopedickú obuv u nás je pre pacienta do 18 rokov 26,40€ a dospelého 37,40€ bez ohľadu o aký typ ortopedickej obuvi ide. Zvyšok dopláca zdravotná poisťovňa.

Následne sa o Vás postará náš ortopedický technik, s ktorým preberiete detaily (vyberiete si z nášho katalógu typ, model a farbu) a tiež Vám zoberie všetky potrebné miery chodidla  a vystaví merný list, ktorý sa posiela do výroby.

Po absolvovaní celého procesu odchádzate domov a my posielame Vašu obuv do výroby.

3. Výroba ortopedickej obuvi

Výroba ortopedickej obuvi trvá v priemere 6 – 8 týždňov v závislosti od zložitosti danej obuvi. Doba sa však môže predĺžiť, ak si pacient zvolí aj skúšku obuvi ( skúška obuvi je, keď pacient dostane iba zvršok topánky bez podošvy, kvôli skúške obvodových mier).

4. Odovzdávka kompletnej obuvi

Pri doručení obuvi na prevádzku je pacient informovaný SMS správou alebo telefonicky. Následne si môže pacient prevziať hotovú ortopedickú obuv a môže ju začať používať.

Individuálna ortopedická obuv  je podporným prostriedkom na prevenciu a liečbu získaných a vrodených vád nôh. Lekára treba navštíviť už pri prvých príznakoch, ako je únava nôh, opuchy, pocit ťažkých nôh, pálenie chodidiel alebo pocit chladu. Nosením nesprávnej obuvi sa ochorenia nôh len znásobujú.

Tak neváhajte a začnite problém s chodidlami riešiť čo najskôr. Potrebujete pomôcť? Napíšte alebo  zavolajte do najbližšej pobočky ORTOPROplus.

Kontakt: https://ortopro.sk/prevadzky/

*PoznámkaV prípade, že ste poistencom ZP 24 – Dôvera, lekársky poukaz a lekárska správa sa posiela najprv na schválenie do poisťovne. Až po schválení revíznym lekárom sa môže merný list poslať do výroby.

 

Jedna z vašich ďalších častých otázok je tiež otázka čo treba k tomu, aby ste získali ortopedické vložky na mieru resp. individuálne ortopedické vložky.  Preto sme pre vás spísali krátky článok o tom, ako to celé prebieha a čo k tomu potrebujete.

1 . Čo musí obsahovať lekársky poukaz

Ak ste čítali predošlý článok: Ako si vybaviť lekársky poukaz na individuálnu ortopedickú obuv, určite viete, že  lekársky poukaz na obuv môže vystaviť iba špecializovaný lekár.

Podobne je to aj pri ortopedických vložkách. Poukaz na ortopedické vložky môže predpísať lekár ortopéd, ortopedický protetik, chirurg, traumatológ alebo rehabilitačný lekár.

Celý zoznam lekárov, ktorí môžu predpisovať individuálne ortopedické pomôcky, si môžete pozrieť tu:  Zoznam zdravotníckych pomôcok na mieru

V prípade, že cítite, že vaše chodidlá nie sú v poriadku a rozhodnete sa teda navštíviť niektorého z hore uvedených lekárov, ten vám na základe vašich problémov a posúdení zdravotného stavu stanoví diagnózu a v prípade potreby vám vystaví poukaz aj na individuálne ortopedické vložky.

Poznáme 2 druhy ortopedických vložiek na mieru:

  • Vložky ortopedické individuálne – Kód I10007
  • Vložky ortopedické individuálne špeciálne – Kód I10008

Podobne ako aj u individuálnej ortopedickej obuvi aj tu lekársky poukaz okrem uvedeného kódu musí obsahovať určité diagnózy.

Pri kóde I10007 – jednoduchých individuálnych ortopedických vložkách je to jedna z diagnóz uvedených nižšie:

– Pedes plani – M21.4 alebo Pedes transversoplani – M21.4,

– I. alebo II. stupeň podľa Godunova

Pri kóde I10008 je to podobné, avšak na poukaze musia byť uvedené okrem kódu minimálne 3 diagnózy, napríklad diagnózy:

–  Pedes plani – M21.4

– Pedes transversoplani – M21.4; Pedes excavati – Q66.7; Hallux valgus – M20.1; Metatarsalgia – M77.4; Calcar calcanei – M77.3; Diabetes mellitus – E10; Gonarthrosis – M17.0 – M17.9; Pes Equinovarus – Q66.3; Pes equiovalgus – Q66.6 a ďalšie iné.

 – III alebo IV. stupeň podľa Godunova 

2. Návšteva pobočky ORTOPROplus

Ak lekár na základe vašich problémov dospel k záveru, že potrebujete ortopedické vložky a máte lekársky poukaz v papierovej alebo elektronickej forme, navštívte niektorú z našich pobočiek ORTOPROplus. Zoznam všetkých našich pobočiek nájdete tu: POBOČKY ORTOPROplus

Preukážete sa  lekárskym poukazom, resp. preukazom  poistenca (v prípade elektronického poukazu) a na základe toho vás prijímací technik zaeviduje a zaplatíte doplatok. Doplatok za individuálne ortopedické vložky je pre pacienta 5,50 bez ohľadu o aký typ ortopedických vložiek ide. Taktiež cena je rovnaká či pre detského alebo dospelého pacienta. Zvyšok dopláca zdravotná poisťovňa.

Následne sa o vás postará náš ortopedický technik, ktorý vám zoberie miery a vystaví merný list. S ním prejdete detaily, ktoré ortopedické vložky budú pre vás najvhodnejšie podľa stanovenej diagnózy na lekárskom poukaze.

U nás v ORTOPROplus vám vieme zobrať miery chodila 3 spôsobmi, a to cez Pedilen – penu, plantogram – odtlačok chodila alebo Armfit skener.

Keď už je všetko hotové, všetko ostatné zostáva na nás. Zašleme merné podklady do výroby, kde sa vám vyrobia vložky na mieru.

3. Výroba individuálnych ortopedických vložiek

Výroba jednoduchých ortopedických vložiek trvá maximálne 1 týždeň, pri špeciálnych ortopedických vložkách je to maximálne 2 týždne.

4. Prevzatie ortopedických vložiek

Pri doručení vašich ortopedických vložiek na prevádzku je pacient informovaný SMS správou alebo telefonicky. Následne si môže pacient vyskúšať a prevziať hotové ortopedické vložky.

Na záver ešte spomenieme, že individuálne ortopedické vložky poisťovňa uhrádza 1 x ročne pre dospelého človeka a pre detského pacienta do 18 rokov je to a 2 x ročne.

Ak pozorujete, že vaše chodidlá nie sú v najlepšom poriadku, odporúčame čo najskôr navštíviť odborníka, ktorý vám pomôže s vaším problémom a v prípade potreby aj predpíše potrebnú zdravotnícku alebo inú pomôcku na odstránenie príčiny vášho problému. Nielen že, sa zbavíte problému, ale si aj zlepšite kvalitu svojho života.

Ak potrebujete pomôcť, napíšte alebo zavolajte, radi vám pomôžeme: Pobočky ORTOPROplus

Návrat hore